Wygraj z cellulitem
DR MAREK WASILUK • dawno temuCellulit to schorzenie, którego podłożem są zaburzenia mikrokrążenia w skórze. To przez nie zaburzany jest metabolizm komórkowy, tlen dostarczany jest do tkanek w bardzo małych ilościach, a tłuszcz i substancje przemiany materii, zamiast być eliminowane, zatrzymują się w organizmie. W efekcie, w skórze zaczynają pojawiać się obrzęki, komórki tłuszczowe powiększają się, a w ostateczności tkanki ulegają zwłóknieniu – tak ogólnie wygląda mechanizm powstawania cellulitu.
Dodatkowo czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się tego problemu są zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, niewłaściwe odżywianie się (zwłaszcza spożywanie posiłków z dużą zawartością cukrów), a także noszenie obcisłych ubrań i utrzymywanie nieprawidłowej postawy (np. chodzenie na szpilkach) – ogólnie doprowadzanie do sytuacji, w której uciskamy skórę.
Istnieje kilka kierunków leczenia cellulitu. Aby skutecznie się go pozbyć należy: poprawić ukrwienie skóry, doprowadzać do rozpuszczenia tłuszczu, wyregulować hormonalnie organizm, albo wyeliminować obrzęki. To w którym kierunku powinniśmy zadziałać zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i typu cellulitu. Osoba otyła powinna być przede wszystkim poddawana działaniom lipotycznym, natomiast osoba szczupła i mająca cellulit powinna prędzej poprawić ukrwienie skóry. Nie ma jednej dobrej metody leczenia, czasami należy zadziałać z jednym typem metod, innym razem trzeba połączyć działanie eliminujące kilka przyczyn powstawania cellulitu.
Dodatkowo cellulit może znajdować się na kilku różnych etapach rozwoju. W medycynie rozróżnia się cztery stadia cellulitu:
• pierwszy – kiedy nie ma zmian widocznych gołym okiem, ale mikroskopowo dochodzi już do zastojów i wzrostu objętości tkanek,
• drugi – w którym cellulit zaczyna być już widoczny przy złapaniu fałdu skórnego i oprócz zastoju wyraźne są zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej,
• trzeci – gdzie zmiany są już widoczne przy pozycji stojącej i wyczuwalne są drobne grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej, poza tym mikroskopowo widać już pojawiają się elementy zwłóknienia,
• czwarty – widać, że nierówności są bardzo nasilone, wyczuwalne są wyraźne guzowate stwardnienia, a mikroskopowo zaobserwowana jest zaawansowana degradacja tkanki łącznej
Najważniejsze w eliminacji celliulitu jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Pierwszy i drugi stopień schorzenia można w miarę prosto wyeliminować, trzeci stopień jest już ciężki do usunięcia, natomiast cellulit znajdujący się w czwartym stopniu rozwoju jest praktycznie nie do wyleczenia.
Czy zakup komercyjnych kosmetyków antycellulitowych to w ogóle sensowny krok?
Profilaktyka to podstawa. Aby ustrzec się pomarańczowej skórki lub niwelować jej pierwsze objawy, trzeba zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze, ale przede wszystkim eliminującą cukry, tłuszcze oraz używki. Należy również zwiększyć aktywność fizyczną, a także zrezygnować z noszenia obcisłych ubrań oraz ograniczyć chodzenie w butach na wysokim obcasie.
W domowym zaciszu możemy robić masaże, a także brać prysznic na przemian zimną i ciepłą wodą. Natomiast trzeba ograniczyć branie gorących kąpieli w wannie.
Kobiety powszechne stosują kosmetyki antycellulitowe – balsamy, kremy, żele. Niestety substancje w nich zawarte, nawet jeśli mają działanie niwelujące cellulit, praktycznie w ogóle nie przenikają w głąb tkanki, a więc nie działają. Jeśli stosowanie kremu antycellitowego dało jakiś efekt, to najprędzej jest on spowodowany masażem, który był wykonywany przy okazji nakładania kosmetyku.
Jakie zabiegi antycellulitowe są szczególnie polecane?
W zależności od tego, który czynnik powstawania cellulitu chcemy zniwelować, można stosować różne zabiegi medycyny estetycznej.
I tak, aby rozpuścić tłuszcz można wykonać mezoterapię substancjami takimi jak: L-karnityna lub kofeina. Zadziała również kawitacja ultradźwiękowa, lioliza, liposukcja, a także zimny laser.
Działanie przeciwobrzękowe mają różnego rodzaju masaże i drenaż limfatyczny. Można, więc stosować endermologię, która jest mechanicznym, podciśnieniowym masażem wykonywanym za pomocą specjalnych rolek. Zadziała także mezoterapia odpowiednimi substancjami przeciwobrzękowymi.
Zabiegi poprawiające ukrwienie to ponownie masaże, endermologia i mezoterapia z użyciem środków na bazie kofeiny, teofiliny i aminofiliny. Zadziała również radiofrekwencja i światłoterapia (dobroczynne działanie podczerwieni), które podgrzewając tkankę spowodują zwiększenie metabolizmu. Warto również zastosować krioterapię i karboksyterapię. Ta ostatnia polega na podskórnym podawaniu odpowiednich dawek dwutlenku węgla, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Wprowadzony dwutlenek węgla wpływa przede wszystkim na rozszerzenie naczyń krwionośnych zwiększając ukrwienie tkanek, a tym samym ich utlenowanie. Zwiększony przepływ krwi prowadzi do przywrócenia prawidłowej struktury tkance.
Aby wyeliminować czynnik hormonalny nie pozostaje nam nic innego jak wyregulować ich stan jeśli jest on zaburzony i zrezygnować z tabletek hormonalnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze